Araç çubuğuna atla

Ana sayfa PODOLOJİ FORUMU Podoloji Akademi Makaleler/Kaynaklar/Formlar Dünyada ve Türkiye’de Diyabetik Ayak Stratejileri/2015

Burada akademik konular ve paylaşımlar olacaktır. Makaleler, öğrenciler için ders içerikleri, faydalı materyaller vb..
Podolojinin birlikte çalıştığı disiplinler ve rahatsızlıklar ile alakalı yerli ve yabancı makalelerin, podologların kullanabileceği formlar ve istifade edebileceğimiz çeşitli kaynakların olduğu forum. Makalelerin açık kaynaklı olmasına dikkat ediniz.
0 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Yazar
    Yazılar
      Podolog Engin GÖKKAYA
      Anahtar yönetici
      • Açtığı Konu 43
      • Verdiği Cevap 29
      • Toplam Gönderi 72

Diyabetik ayak ülseri konusunda ülkemizde en fazla atıf yapılmış makaleleri araştırırken bu makaleyi buldum. Konu biraz sapmış oldu belki ama bu makale ile ulusal ve uluslararası seviyede yapılan çalışmalara dair daha çok bilgiye ulaşmış oldum. Bu makale diyabetik ayak ülserlerinin sağaltımı konusunda taraf olduğumuz uluslararası gruplar ve -ülkemiz de dahil olmak üzere- küresel çapta izlenecek politikalara dair bilgiler içermekte. Sizlerle de paylaşmak istedim.. Her ne kadar makale 2015 yılında kaleme alınmış olsa da günümüzde gelişen “diyabet ve podoloji hemşireliği” gibi bazı yaklaşımlara da ışık tutmakta diye düşünüyorum. Bakalım süreç nasıl gelişecek. Ülkemizde verilecek olan “diyabetik ayak kursları/eğitimleri” verildi mi, verilmediyse kimlere verilecek zamanla göreceğiz.

Podolog multidisipliner şekilde çalışan büyük bir ekibin önemli bir parçasıdır. Bu inancımız podolog/podiatristlerin yaptıkları işleri gördükçe, dünyayı araştırdıkça daha da perçinlenmekte.. Ülkemizde de mezun podologlarımız güzel işler başardıkça diğer branşlar da yaptığımız işin önemini ve ne kadar değerli bir alan olduğunu daha iyi anlayacaklardır. Bu sebeple ayak sağlığı merkezleri ve hastanelerde çalışan arkadaşlarımıza büyük iş düşmekte. Mümkün mertebe akademik ortamlarda yaptığımız işleri güzel şekilde anlatmalıyız, bu da en azından poster hazırlayarak olur. Geçtiğimiz ay İstanbul Üsküdar Üniversitesi’nde görevli -uzun süre yurtdışında da bulunmuş- önemli bir fizyoterapi hocamıza podoloji hakkında bir soru sormuştuk ve aldığımız cevap ile tam bir hüsrana uğramıştık. Kendimizi anlatmamız, tanıtmamız lazım arkadaşlar…

podologuz.com
      podologum.com
      podolojimalzemeleri.com

0 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.