Araç çubuğuna atla
Diyabet ve Podoloji ilişkisinin yakınlığını bildiğimiz için diyabetli ziyaretçilerimize böyle bir başlık düşündük :)
 • Bu konu 0 yanıt içerir, 1 izleyen vardır ve en son 3 yıl 2 ay önce Anonim tarafından güncellenmiştir.
0 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Yazar
  Yazılar
  • #1319
   Anonim
   • Açtığı Konu 2
   • Verdiği Cevap 1
   • Toplam Gönderi 3

   glutensiz kakaolu kek
   İtiraf edeyim Türkiye tatilinde gluten ve rafine şeker tüketimime hiç de dikkat etmedim. Size neler yediğimi saymayayım ama sonuçlarından biraz bahsedeceğim. Bu aralar vücudumu biraz deneme tahtasına döndürdüm ama yaşayarak tecrübe etmek insana okuduklarından, duyduklarından çok daha fazla şey öğretiyor. Tabii bunu siz de yapın diye söylemiyorum. Beslenme düzenini hiç bozmamak en güzeli. Bozunca sonuçlarına katlanmak hiç de kolay olmuyor çünkü.

   Durumu özetleyecek olursam, Türkiye tatiline gitmeden üç hafta kadar önce gluten tüketimimi sıfıra indirmiştim. Sonucunda müthiş bir hafifleme, enerji artışı, cilt ve saçlarda parlaklık ve canlılık yaşamıştım. En önemlisi de gözün feri denen o parlaklık var ya, işte o fer gözlerime geri gelmişti. Bir çok arkadaşıma glutenli ve glutensiz beslenme sonucu çektiğim yüz fotoğraflarını gösterip soruyorum. Kimse yanılmadı. Glutensiz beslenme sonucu insanın gözünün feri kesinlikle geri geliyor ve cilt canlanıp gençleşiyor.

   Gelelim şimdi nasıl hissettiğime? Tatilden döneli bir hafta oldu ama eski beslenme düzenime hala tam olarak dönmüş sayılmam. Kendimi tam anlamıyla bir balon gibi şiş hissediyorum. Yüzüm, gözüm her yerim şişti sanki. Kafam da tam olarak yerine gelmiş sayılmaz. Acaba bu gluten denen şey insanı aptal ediyor olabilir mi diye de düşünmeye başladım. Sanırım glutenden az da olsa temizlenmiş vücuda kısa zamanda aşırı gluten yüklemesi yaptım. Sonuçlar bu sebeple bana ağır gelmiş olabilir. Tabii bunlar benim yaşadığım tecrübeler. Herkeste aynı olmayabilir. Ben sadece paylaşmak istedim.

   Bundan sonra tabii ki hedef eski düzene dönmek, ödemlerden kurtulmak ve gözümün ferine kavuşmak 🙂 Bakalım bu ne kadar sürecek?

   Bundan sonra gelecek tarifler sanıyorum bir süre glutensiz olacak. Elim hiç gitmiyor artık buğday ununa. Yulafa da artık eskisi gibi sıcak bakmıyorum.

   Bu kek tarifi de Türkiye’deyken bir cafede yediğim badem unlu bir kekten esinlenerek ortaya çıktı. Tabii o kekte badem unu ve kuru incir haricinde ne vardı çok da bilemiyorum ama bol rafine şeker içerdiğine hiç şüphem yok.

   Temiz içerikli, rafine şekersiz ve glutensiz bu harika kekin üzerindeki ev yapımı çikolata sosu ve çilekler de lezzetine lezzet kattı. Kızım kendi dilimini bitirip bir de benim dilimime göz dikince kendime yeni bir dilim kesmek zorunda kaldım, size o kadar söyliyeyim 🙂

   Ben üzerine koyduğum çikolata sosunu göz kararı hazırladım ama sizin için kolaylık olur belki diye daha önce yayınladığım Frambuazlı Çikolata tarifinden ölçüleri uyarladım. Bu sosun kıvamı tamamen sizin zevkinize kalmış.

   Ev yapımı Çikolata Sosu için malzemeler:

   5 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı (eritilmiş halde)

   2 yemek kaşığı kakao (miktarını artırıp azaltabilirsiniz)

   1 yemek kaşığı üzüm pekmezi (miktarını artırıp azaltabilirsiniz)

   Bütün malzemeleri bir kapta karıştırın ve servis edin.
   kaynak: http://sekersizlezzetler.com/glutensiz-kakaolu-kek/

0 yanıt dizini görüntüleniyor
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.