Araç çubuğuna atla

Ana sayfa PODOLOJİ FORUMU Sohbet Tercih Rehberi Podoloji Tercihleri Ve Podolog Atamaları Hakkında Bilgilendirme Yanıtla: Podoloji Tercihleri Ve Podolog Atamaları Hakkında Bilgilendirme

Podolog Engin GÖKKAYA
Anahtar yönetici
  • Açtığı Konu 45
  • Verdiği Cevap 31
  • Toplam Gönderi 76

Bir tercih dönemine daha geldik. Ben Podolog Engin GÖKKAYA. Sitenin kurucusu olarak, sizlere bilgi vermeye çalışıyorum. Kendim aynı zamanda kamuda öğretmenim ve İslam Sanatları (musiki) uzmanıyım, bunların üzerine Podoloji alanını okudum ve 2017 yılında mezun oldum. Eşim Zeliha hanım da lisans hemşirelik üzerine Podoloji okudu ve şuan bu alanda BEÜ’de yüksek lisans (uzmanlık) eğitimine devam ediyor.

http://www.podologum.com (İKlinik adresimiz)
http://www.podolojimalzemeleri.com (malzeme satışı sitemiz)

Sorulara ve cevaplara gelecek olursak eğer.

1) Atama var mı?

2019 yılının sonuna yaklaştığımız bu dönemde maalesef sadece iki üniversiteye 1’er tane podolog istihdam edildi, Edirne ve Zonguldak..

2) Özelde iş imkanı var mı?

Evet bir ortez protez ya da optisyenlik gibi henüz iş yeri açma yönetmeliğimiz çıkmadı ama ileride çıkacağını düşünüyoruz, çünkü Dünya Sağlık Örgütü’ne üye bir çok ülkede Podologlar ülkelerin sağlık sistemine entegre olmuş şekilde müstakil olarak çalışabiliyorlar. Türkiye’deki şekillenmesini zaman gösterecek.
Kısacası ayak bakımı kapsamında işletme kurabiliyoruz ( vergimizi ödüyoruz, nace kodunda görevimizin/işimizin yeri var). Ya da özel hastanelerin içinde klinik açabiliyoruz.

3) Tavsiye eder misiniz?

Evet ederiz, Türkiye şartlarında üniversite okuyup sonrasında atama beklemeyip, mesleğinizi kimseye eyvallahınız olmadan yapabileceğiniz kaç tane alan var ki??

Mezun sayımızı bu yıl itibariyle 600-700 civarına ulaşmıştır. Yeni üniversitelere program açılıyor. Bu yıl Iğdır’da da program açıldı, tercihlerde dikkate alınız.

4) Hangi üniversiteyi tavsiye edersiniz?

İşin açıkçası Kocaeli Üniversitesi hem tabanlık üretimi vee ğitimi ile, hem Hastanenin içinde Diyabet Endokrin Polkliniği içinde bulunan Podoloji kliniği ile hem de eğitimi ile ön plana çıkıyor. Orada AYfer PEKER hocamız var sağolasun, Podolojiyi Türkiye’ye akademik seviyede anlatan en önemli kişilerden.

Zonguldak da Diyabet ve Obezite Merkezi içinde Podoloji kliniği açtı, klinkte Kocaeli Üniversitesi mezunu bir podolog arkadaşımız da mevcut. Ayrıca Diyabet Endokrin hocası Prof. Taner Hoca da programa gereken hassasiyeti ve önemi gerçekten veriyor. Orada yüksek lisans ve doktora programları da açıldı bu doğrultuda.

Diğer Üniversiteler hakkında detaylı bilgim yok ancak orada okuyan ve mezun olan arkadaşlar da katkı sağlayabilirler.

5) Aylık kaçlira kazanıyorsunuz?

O sizin mesleki olarak beceri ve başarınıza kalmış, tutunamayıp işyerini kapatan da çok var tutturup aylık 40 bin ciro yapan olduğunu da duyuyoruz.

Sorularınız olursa buraya yazınız.

@podologuz facebook ve instagram hesaplarından da ulaşabilirsiniz.

podologuz.com
podologum.com
podolojimalzemeleri.com