Ana sayfa PODOLOJİ FORUMU Tercih Rehberi Podoloji Tercihleri Ve Podolog Atamaları Hakkında Bilgilendirme

Bu konu 9 yanıt ve 5 izleyen içeriyor ve en son  Podolog Engin GÖKKAYA tarafından 2 ay 4 hafta önce tarihinde güncellendi.

 • Yazar
  Yazılar
 • #526

  (güncel cevaplar sayfanın altına doğru devam etmektedir)

  ÖSYM tercihleri hakkında Podoloji alanı ile ilgili sitemize bazı sorular gelmekte. Bu konu ile ilgili daha teferruatlı bir yazı yazmayı planlıyordum ama şimdilik gelen sorulara cevap olması için forumda bir başlık açmayı uygun gördüm.

  Bugün itibariyle (27.05.2016) Türkiye’deki Sağlık Meslek Yüksek Okulları’nda öğrenim görmüş ve mezun olmuş podolog sayısı 16’dır. Onların da tamamı bu programın Türkiye’deki öncüsü olan Kocaeli Üniversitesi mezunlarıdır. 2015-2016 eğitim öğretim yılının tamamlanmasıyla (bir iki ay içinde) Acıbadem ve Biruni Üniversiteleri de mezun verecek ve mezun sayısı 100’lere yaklaşacak.  Bu kısa bilginin arkasından atama konusuna gelecek olursak, Podoloji ülkemizde yeni olduğu için 190 Sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’de “Podolog” ünvanı geçmese de “sağlık teknikeri” denmekte ve podologlar da bu grubun içinde bulunmaktadır.
  Bildiğimiz şu ki, henüz Türkiye’de merkezi olarak atama ile podolog alımı olmadı. Kamu kurumlarında (Sağlık Bakanlığı Dahil) çalışan üç tane podoloji mezunu var ama onlardan ikisi memur değil, kalan birisi de memur ama hemşire olarak atanmış durumda, görevlendirme ile ilgili hastanede podolog görevine devam etmekte.

  Kamu kurumlarına memur olarak atanmış bir örnek henüz yok çünkü hiç alım ilanı olmadı. Bu bölümü düşünenlerin “şimdilik” ilk planda özel sektörü düşünmeleri gerekmektedir. Aynı zamanda özelde çalışmak isteyenlerin de henüz yasal alt yapı tam olarak oturmadığı için “sağlık bakanlığı’na bağlı olarak” diplomaları ile klinik açma imkanı yok. Ayak sağlığı merkezi açabilmek için, ayak ve el bakımı teknikleri sertifikasına ve bir miktar da sermayeye sahip olmaları gerekecek. Maalesef ülkemizde şöyle bir garabet de mevcut; podoloji diploması ile ayak sağlığı merkezi açılamıyor ama 2 aylık MEB onaylı el ayak bakımı sertifikası ile Güzellik Salonu adı altında ayak sağlığı merkezi açılabilmekte.

  Sonuç olarak bu yıl Podoloji tercihi yapacak arkadaşlarımızın iş imkanı açısından bu durumu göz önünde bulundurmaları ve atama olmadığını bilerek tercih yapmalarında fayda vardır.

  podologuz.com
  podologum.com
  podolojimalzemeleri.com

 • #630

  30.07.2016 tarihi itibariyle Kocaeli Üniversitesinin yanında Acıbadem ve Biruni Üniversitelerinin de mezun vermiş olması neticesinde Türkiye’de eğitim görüp mezun olmuş podolog sayımız 100 civarına ulaşmıştır. Devlet ataması hala olmamıştır.
  Podoloji programı ile ilgili her türlü bilgiyi forumumuz üzerinden öğrenebilirsiniz. Üniversiteler hakkında aklınıza takılanlara, ilgili üniversite mezunu arkadaşlarımız cevap vereceklerdir.

  podologuz.com
  podologum.com
  podolojimalzemeleri.com

 • #963

  Anonim

  Son durum nedir acaba, yeni gelişmeler var mı sektör ile alakalı? Podolog ataması oldu mu? Sağlık bakanlığından ruhsat alınarak ayak sağlığı merkezi açılabiliyor mu? Eğer dediğiniz gibiyse bu programı niye getirdiler Türkiye’ye? İnsanlar niye okusun ki? Ne atama var ne de özel sektörde iş imkanları ile alakalı bir netlik?

 • #1200

  Naci
  Yönetici

  Bu meslekte gördüklerimden birkaçını söylemek istiyorum. Bu mesleği iyi yapmak niyetiyle yola çıktığımda, düşündüğümde içimde bir huzursuzluk, rahatsızlık belirmişti. Niye böyle oldu en başta bilememiştim. Meslek geleceğinin belirsiz olması her önüne gelenin bu mesleğin ehli olduğunu söylemesi, sertifika alarak bu mesleği yapmaya çalışması açıkçası içimde çalkantılara neden olduğunu fark ettim. Aklıma bu kişilerin yapmış olduğu bazı hareketler, söyledikleri, sebep oldukları ve yaptikları geldi, peşi sıra da hayal kırıklığı. Meslek hayatında insanın içinde bir kaygı oldumu uykusunu kaybeder. Bu kaygılarımızın artık muhayyel de kalmasını temenni ediyoruz. Sağlık Bakanlığı’nın Podoloji mesleğine olan lakayt tutumu biz “Podolog” ları derinden endişelendiriyor.
  Umuyoruz ki en kısa sürede bu meslek gereken ilgiyi görür ve gereken yapılır. Tek tesellimiz bu.

 • #1251

  Geçtiğimiz haftalarda bir ilk gerçekleşti ve Tekirdağ Üniversitesi tarafından 1 kişilik sözleşmeli podolog kadro ilanına çıkıldı. Ayrıca Bülent Ecevt Üniversitesi de 40 kişilik kontenjan ile bu yıl ilk podoloji öğrencilerini alacak.

  podologuz.com
  podologum.com
  podolojimalzemeleri.com

 • #1360

  Emre
  Katılımcı

  Zonguldak Kozlu podoloji bölümünü kazandım ben de ama bölüm hakkında pek bi bilgim yok Dersler neler stajları nasıl bilmiyorum bilmem gerektiğini düşündüğüz şeyler varsa yardımcı olursanız sevinirim

 • #1972

  17 temmuz 2018 tarihi itibariyle atanmış 2 Podolog arkadaşımız mevcuttur. Birisi Trakya üniversitesinde diğeri de Bülent Ecevit üniversitesinde Podolog olarak görev yapmaktadır.
  2018 yılı mezunları ile toplam mezun sayımız yaklaşık 400 civarına ulaşmış bulunmaktadır. Podoloji eğitimi verilen üniversiteler ise aşağıdaki gibidir.
  1)Kocaeli üniversitesi
  2) Acıbadem üniversitesi
  3)Biruni üniversitesi
  4) Harran üniversitesi
  5)Bülent Ecevit üniversitesi

  podologuz.com
  podologum.com
  podolojimalzemeleri.com

 • #1984

  Tavsiye eder misiniz şeklinde çok fazla soru geliyor. Kısa ve net “evet tavsiye ederim” . Ancak kime ? Tek umudunu memuriyete bağlamayanlara. Atama sayısı şimdilik düşük ancak iki yıl gibi kısa bir sürede, bir ömür ekmeğini yiyeceğiniz bir sanatınız/mesleğiniz oluyor. Rızkınızı çıkartacak bir alan emin olun…Aldığımız teknik eğitimin bazı uygulama örneklerini (tırnak teli,, mantarlı tırnak, diyabetik ayak ta offloading vb) bizden başka bilen kimsenin olmayışı tıbbi branşlar içinde podologları önemli bir noktaya taşıyor/taşıyacak.. bugünü değil geleceği planlayan arkadaşlara tavsiye ediyorum. Evet mezun olup işsiz gezen arkadaşımız da var, mezun olup 15-20 bin lira aylık geliri olan da var..

  podologuz.com
  podologum.com
  podolojimalzemeleri.com

 • #1985

  Salih
  Katılımcı

  Merhabalar. Bu yıl podoloji bölümünü tercih etmek istiyorum. Fakat kafamda bazı soru işaretleri var. Yanitlarsaniz çok memnun olurum.
  1- Üniversiteden mezun olduğumuzda iş imkanı nasıl?
  2-Yeni başlayan bir podolog maaşı ne kadar?
  3- Acıbadem Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesi arasında kalinsa hangisi daha mantıklı bir tercih olur?

  Şimdiden teşekkür ederim.

 • #2160

  Bir tercih dönemine daha geldik. Ben Podolog Engin GÖKKAYA. Sitenin kurucusu olarak, sizlere bilgi vermeye çalışıyorum. Kendim aynı zamanda kamuda öğretmenim ve İslam Sanatları (musiki) uzmanıyım, bunların üzerine Podoloji alanını okudum ve 2017 yılında mezun oldum. Eşim Zeliha hanım da lisans hemşirelik üzerine Podoloji okudu ve şuan bu alanda BEÜ’de yüksek lisans (uzmanlık) eğitimine devam ediyor.

  http://www.podologum.com (İKlinik adresimiz)
  http://www.podolojimalzemeleri.com (malzeme satışı sitemiz)

  Sorulara ve cevaplara gelecek olursak eğer.

  1) Atama var mı?

  2019 yılının sonuna yaklaştığımız bu dönemde maalesef sadece iki üniversiteye 1’er tane podolog istihdam edildi, Edirne ve Zonguldak..

  2) Özelde iş imkanı var mı?

  Evet bir ortez protez ya da optisyenlik gibi henüz iş yeri açma yönetmeliğimiz çıkmadı ama ileride çıkacağını düşünüyoruz, çünkü Dünya Sağlık Örgütü’ne üye bir çok ülkede Podologlar ülkelerin sağlık sistemine entegre olmuş şekilde müstakil olarak çalışabiliyorlar. Türkiye’deki şekillenmesini zaman gösterecek.
  Kısacası ayak bakımı kapsamında işletme kurabiliyoruz ( vergimizi ödüyoruz, nace kodunda görevimizin/işimizin yeri var). Ya da özel hastanelerin içinde klinik açabiliyoruz.

  3) Tavsiye eder misiniz?

  Evet ederiz, Türkiye şartlarında üniversite okuyup sonrasında atama beklemeyip, mesleğinizi kimseye eyvallahınız olmadan yapabileceğiniz kaç tane alan var ki??

  Mezun sayımızı bu yıl itibariyle 600-700 civarına ulaşmıştır. Yeni üniversitelere program açılıyor. Bu yıl Iğdır’da da program açıldı, tercihlerde dikkate alınız.

  4) Hangi üniversiteyi tavsiye edersiniz?

  İşin açıkçası Kocaeli Üniversitesi hem tabanlık üretimi vee ğitimi ile, hem Hastanenin içinde Diyabet Endokrin Polkliniği içinde bulunan Podoloji kliniği ile hem de eğitimi ile ön plana çıkıyor. Orada AYfer PEKER hocamız var sağolasun, Podolojiyi Türkiye’ye akademik seviyede anlatan en önemli kişilerden.

  Zonguldak da Diyabet ve Obezite Merkezi içinde Podoloji kliniği açtı, klinkte Kocaeli Üniversitesi mezunu bir podolog arkadaşımız da mevcut. Ayrıca Diyabet Endokrin hocası Prof. Taner Hoca da programa gereken hassasiyeti ve önemi gerçekten veriyor. Orada yüksek lisans ve doktora programları da açıldı bu doğrultuda.

  Diğer Üniversiteler hakkında detaylı bilgim yok ancak orada okuyan ve mezun olan arkadaşlar da katkı sağlayabilirler.

  5) Aylık kaçlira kazanıyorsunuz?

  O sizin mesleki olarak beceri ve başarınıza kalmış, tutunamayıp işyerini kapatan da çok var tutturup aylık 40 bin ciro yapan olduğunu da duyuyoruz.

  Sorularınız olursa buraya yazınız.

  @podologuz facebook ve instagram hesaplarından da ulaşabilirsiniz.

  podologuz.com
  podologum.com
  podolojimalzemeleri.com

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.

Araç çubuğuna atla